Overleg altijd eerst met je gemeente of UWV als je een opleiding wil volgen. Zo weet je zeker wat de gevolgen zijn voor je uitkering. Soms is er een vergoeding mogelijk.
Overleg met je contactpersoon
Heb je een uitkering en wil je graag een opleiding, cursus of training doen? Overleg dan altijd eerst met de gemeente of UWV. Of je de opleiding mag volgen met een uitkering, hangt af van je situatie en van de opleiding. Bijvoorbeeld hoelang de opleiding duurt en of het overdag is of niet.
Je contactpersoon kijkt of de cursus of opleiding het vinden van betaald werk in de weg staat. Of dat de opleiding juist je kansen op werk vergroot. In het laatste geval is er meer mogelijk. Bespreek in elk geval:
- Of je tijdens de opleiding moet solliciteren en hoe vaak.
- Wat er gebeurt als je werk aangeboden krijgt. Het kan zijn dat je dit werk moet aannemen. Ook als dit betekent dat je moet stoppen met je opleiding.
Doorgeven aan UWV
- WW-uitkering: geef de wijziging door via een bericht in je Werkmap. Op UWV.nl - WW en opleiding lees je wat je in het bericht moet zetten.
- WIA, WAO, WAZ: geef de informatie door via een bericht in je Werkmap. Op UWV.nl - Opleiding en WIA, WAO, WAZ lees je wat je in het bericht moet zetten.
- Wajong: geef de informatie door via een digitaal formulier. Je vindt dit formulier op UWV.nl - Opleiding en Wajong.
Doorgeven aan de gemeente
Heb je een uitkering van de gemeente? Neem dan contact op met je re-integratieconsulent om de mogelijkheden te bespreken. Meer over de hulp die de re-integratieconsulent kan bieden lees je bij Re-integratie via de gemeente.
Vergoeding voor opleiding
Er zijn vergoedingen voor mensen die vanuit een uitkering een opleiding willen volgen om zo hun kansen op werk te vergroten. Bespreek met je contactpersoon bij het Sociaal VraagPlein of UWV wat er mogelijk is. Daarnaast stimuleert de overheid iedereen om zich op werk te ontwikkelen of door te leren voor een baan. Hiervoor zijn verschillende potjes beschikbaar, die je ook kan gebruiken als je een uitkering hebt. Kijk op de pagina Omscholen of doorleren betalen voor een overzicht.
IKBINDR: bijdrage voor een mbo- of hbo-opleiding
Via IKBINDR kunnen mensen die in Twente wonen een bijdrage krijgen voor de kosten van een opleiding. Dit kan een mbo-opleiding of een hbo-opleiding zijn. Mensen die al een hbo/wo-diploma hebben, kunnen een opleiding doen tot maximaal mbo-niveau 4. Zo kan je beter worden in je huidige werk, sneller een baan vinden of omscholen naar ander werk.
IKBINDR vergoedt de helft van de kosten voor de opleiding, tot maximaal €2500 euro. De rest van de kosten moet je zelf betalen. Of de uitkeringsinstantie moet ze betalen. Kijk voor de voorwaarden op IKBINDR.nl.
Meer informatie bij het Leerwerkloket
Voor meer informatie over deze regelingen kan je terecht bij Leerwerkloket Twente. Het Leerwerkloket geeft advies over de aansluiting tussen onderwijs, opleidingen en de arbeidsmarkt.